Pánské obleky: Vsaď na správný dress code!
Pánské oblečení je někdy učiněná věda, zvlášť když zabrousíme do oblasti obleků. Nejednomu muži pak vstávají vlasy hrůzou při pomyšlení, že by se měl výběru toho svého začít věnovat. Druhá část mužů tohle téma naopak miluje a ladí svůj styl do nejmenšího detailu. Kam se řadíš Ty? Ať už ve výběru obleků úplně tápeš, nebo si chceš jen ujasnit pár drobností, přinášíme Ti podrobného průvodce k tomu, jak má pánský oblek sedět, jaké jsou nejčastější střihové varianty a jak zvolit ten pravý podle vypsaného dress codu.
Existuje hned několik tipů, jak se přesvědčit, že je pro Tebe vybraný pánský oblek tím pravým. Jak se pozná, že Ti sedí? Důležitá je hlavně správná délka rukávů a jeho přiléhavost v oblasti ramen a hrudníku. Náramenice musí být přesně stejně dlouhá jako oblast ramene. Když je delší, látka se většinou na kraji propadá. Když je kratší, sako v oblasti ramen táhne a látka se pak krabatí. Správnou velikost saka poznáš po zapnutí prostředního knoflíčku. Máš najednou svíravý pocit? Je Ti malé. Nebo v něm naopak plaveš? Prostoru pod sakem by mělo být akorát tak na vsunutí dlaně. Důležitá je i správná délka rukávů, které mají být při svěšených rukách asi o 1 cm kratší než rukávy košile, aby pod ním mohly vyčnívat manžety. Rukávy saka by tedy měly končit v ohybu zápěstí. Nohavice kalhot má pak správně doléhat vepředu lehce na botu tak, že vytváří jeden záhyb a ze zadní strany sahá 2 prsty nad zem. Oblekové kalhoty nejlíp vyzkoušíš v podřepu, kdy bys neměl cítit žádné pnutí. Pánský vkus je různorodý, a proto v naší nabídce obleků najdeš mnoho variant, ať už se to týká barvy, střihu nebo materiálu. Na ABOUT YOU pro Tebe proto máme připraveno spoustu trendy i klasických kousků, ze kterých si určitě vybereš i Ty svůj ideál.
Co je psáno, to je dáno aneb Kodex oblékání mezi obleky
Ztrácíš se v pojmech jako je smart casual, business casual, semi formal, a co teprve dress cody vyššího řádu jako je třeba black tie? Určitě nejsi sám. Pokud se řadíš mezi většinu lidí, kteří nad pozvánkou s předepsaným pánským dress codem musí nejdříve sednout k internetu, podívej se na naše podrobná doporučení, která Tě nasměrují na tu správnou cestu k předepsanému stylu. Jaké oblečení si vzít můžeš a jaké je už za hranou? Důležité je hlavně uvědomit si, že předepsaný dress code má vždy několik hlavních prvků. Celkové pojetí se ale může široce lišit, a to podle konkrétního typu příležitosti, společenské skupiny, která ho nosí, nebo i aktuálního ročního období.
Smart casual: pohodlné oblečení se sakem!
Smart casual je snad ten nejbenevolentnější dress code ze všech. Znamená, že by Tvůj outfit neměl být úplně každodenní, ale ani přespříliš formální. I proto může být trochu komplikovanější představit si pod ním něco konkrétního. V zásadě nikdy neuděláš chybu, pokud si na sebe oblečeš univerzální chino kalhoty, nebo džíny tmavé barvy a doprovodíš je tričkem, vkusným sakem a párem kožených bot. Pokud se ale chystáš třeba na svatbu, na džíny raději zapomeň a sáhni raději po bezpečných chinos. V případě letní akce si zas můžeš vzít třeba delší béžové kraťasy z kvalitního materiálu. Smart casual stojí za uvolněným outfitem s několika formálními prvky, kterými jsou v tomto případě hlavně kvalitní boty a sako. Vlastně je to značně neformální styl. Pokud se tedy chystáš na společenskou příležitost s pokynem „smart casual“, můžeš si oddechnout. Žádné super speciální kousky oblečení k němu potřebovat nebudeš. A kdyby Ti přece jen chybělo třeba vypasované sako, na ABOUT YOU jich pro Tebe máme celou řadu.
Business casual a business formal: sako nebo oblek?
Jak už název napovídá, business casual má přímou spojitost s pracovním prostředím. Takový dress code se nosí do kanceláře, na pohovor, ale i na pracovní schůzku ve městě s klientem. Vyžaduje oblekové kalhoty, chinos, nebo tmavé džíny, košili světlé barvy s dlouhými rukávy a zapínáním na knoflíčky a boty k obleku, polobotky nebo tmavé kožené boty. To je takový základ, který můžeš podle potřeby osvěžit tričkem s límečkem i polo tričkem, lehkými svetry různých barev a vzorů a samozřejmě saky a blejzry. Jediné, čemu je lepší se v business casual úplně vyhnout, jsou jakékoliv sportovní kousky oblečení. Doma tedy protentokrát nech všechna trička s potiskem, mikiny i tenisky. Nevhodná je obecně také světlá džínovina nebo otevřené boty jako jsou sandály. Oblečení je v tomto případě Tvoje vizitka, kterou tvoří nejen správný výběr všech kousků, ale také jejich čistota. Vše v business casual musí být bez poskvrny a ideálně čerstvě vyžehlené. V každém odvětví se business casual může trošku lišit. Pokud jsi zaměstnanec, hraj na jistotu a vol „bezpečné“ kombinace hnědých, béžových, šedých a modrých barev doplněných o neutrální černou a bílou.
Pro auditory, právníky a vrcholný managament pak business casual zpravidla nestačí a na řadu přichází business formal. Ten je už ztvárněn dobře padnoucím pánským oblekem v business stylu, který se většinou vyznačuje lehčími materiály než kousky na večer a hlavně barvou. Obchodnímu světu vládne modrá! Pokud tedy zvolíš jakýkoliv její tmavší odstín, nikdy nešlápneš vedle. Přípustné jsou ale i šedé, černé, či dokonce hnědé varianty. Na ABOUT YOU se na business obleky soustředí třeba značka JACK & JONES. Slušivá saka vhodná do kanceláře pak najdeš například u značky Cinque nebo v exkluzivní 100% vlněné variantě od HUGO či ESPRIT COLLECTION. Business formal doprovází zpravidla jednobarevná košile nebo kousek s jemným vzorem, kravata a hnědé či černé lakované boty.
O laťku výš v pomyslném žebříčku formálnosti v oblékání je semi formal styl. Stručně řečeno je semi formal sice výš než oblečení do kanceláře, ale pořád níž než společenské oblečení na večer a typické oblekové události. Nosí se nejčastěji na svatby, různé oslavy či do vyhlášených restaurací. Pokud tedy dress code velí semi-formal, možností máš na výběr od všeho mezi každodenním casual stylem až po formální oblečení. Pro muže to většinou znamená tmavý oblek s košilí. Volitelná je pak třeba i ladící vesta. V mnoha případech tento outfit doprovází také kravata, která ovšem není vždy nutná. Pokud jsi na pochybách, jestli si kravatu brát máš, raději po ní sáhni. Vždy je snazší schovat ji do kapsy, než opatřit si ji na místě. Události v semi formal stylu konající se po 18 hodině inklinují už k formálnímu stylu, ty dřívějšímu zase k tomu nenucenému.
Cocktail: party na úrovni
Pozvánka v cocktail stylu většinou znamená, že by ses měl obléknout do obleku doprovázeného košilí, nebo jinou decentní košilí a párem společenských kožených bot. Kravata do košile může být nahrazena také motýlkem. U některých událostí ale bohatě stačí blejzr a tmavé kalhoty, kterými mohou být opět chinos, nebo černé džíny. Vždy záleží na charakteru události, a i zde platí pravidlo: čím více k večeru, tím formálnější prvky zvolit. Na denní události vol světlejší barvy, k večeru sáhni po tmavých barvách. Na cocktail nepotřebuješ žádný speciální oblek. Přes den Ti dobře poslouží Tvůj oblíbený business oblek, na večer zas standardní společenský. Pokud Ti i tak v zásobě nějaký z nich chybí, mrkni se do našeho výběru na ABOUT YOU, kde si určitě vybereš hned několik horkých kandidátů. Příležitostmi, které vyžadují tento styl, jsou nejčastěji firemní večírky a akce kulturního charakteru, takže se neboj, že pro svůj nový oblek nenajdeš uplatnění.
Black tie
Na nejvyšších příčkách společenského oblečení pro muže se skvostně vyjímá black tie. Skládá se z tradičního smokingu a jeho doprovodných prvků. Black tie se obléká na opravdu formální večerní akce: třeba do opery, na ples, jakýkoliv slavnostní galavečer a vrcholné společenské události. Je třeba si uvědomit, že smoking nerovná se pouze černý oblek. Od „normálního“ obleku se liší hlavně klopami a lampasy na kalhotách. Klopy jsou kontrastní a stejně jako lampasy, což jsou lesklé pásy po stranách kalhot, jsou často vyrobeny ze saténu. Klopy i lampasy k sobě musí samozřejmě ladit. Smoking může mít jednořadové nebo dvouřadové zapínání, záleží na Tvém vkusu. Do smokingu se nosí vždy bílá košile a doprovází ho černé hladké nebo lakované boty. A nakonec to nejdůležitější: tento styl je korunovaný černým motýlkem, který dal celému dress codu jméno. Pokud na pozvánce stojí „black tie optional“, možnosti se Ti rozšiřují. Místo smokingu je pak možné zvolit standardní černý oblek a motýlek může nahradit méně formální kravata.
White tie
Často se do něj neoblečeš, ale zmínit ho musíme. White tie je králem všech pánských dress codů a jeho původ sahá až ke konci 18. století do Francie, kde se etabloval mezi společensky vysoce postavenými muži. Jedná se o ten nejformálnější styl ze všech. Je také ze všech nejpřísnější, proto se vyplatí do poslední tečky sledovat jeho nařízení, které velí: do fraku! Večerní pánský oblek vyjádřený dlouhým sakem se šosy bez zapínání s lesklými klopami (většinou z hedvábí) střiženými do špičky se totiž nazývá frak. Stejně jako u smokingu i tady jsou jeho součástí kalhoty opatřené lampasy. Tradičně se doplňuje bílou košilí, ladící vestou a motýlkem. Vesta i motýlek se ale tentokrát chlubí bílou barvou.
Střihy obleků: slim fit, regular fit či comfort fit?
Předepsaný styl je jedna věc, ale teď zbývá vybrat si ještě ten správný střih. Víš, který Ti nejvíc lichotí? Chceš podtrhnout svou štíhlou figuru nebo své siluetě dodat vypasovaný vzhled? Slim fit bude přesně pro Tebe! Vyštíhlené linie těsně obepínající postavu Ti dodají eleganci a opticky Tvou postavu krásně vyváží. Jedná se dnes o snad nejžádanější střih, proto se pánské obleky slim fit nabízí ve spoustě barevných i materiálových variant. Stačí si jen vybrat tu svou. Oblek regular fit je volnější v oblasti hrudníku i pasu než slim fit. Jedná se o standardní variantu vhodnou pro všechny příležitosti, takže s ním nikdy neuděláš chybu. Comfort fit pak představuje klasický rovný střih pánského obleku. Hodit se Ti bude hlavně, pokud máš objemnější postavu s větším obvodem ramen, pasu či stehen. Pánský oblek comfort fit nikde neškrtí, ani příliš neobepíná, proto se hodí i pro štíhlejší muže, kteří se necítí dobře ve vypasovaných střizích na tělo. Prostě pohodlná varianta pro muže, kteří se chtějí cítit dobře.
Příležitosti a společenské normy pro nošení obleku
Pokud hledáš svatební oblek, dej hlavně na svůj vkus a přizpůsob svůj kousek jak celkovému ladění svatby, tak vzezření nevěsty, se kterou se můžeš sladit doplňky například v podobě kapesníčku, košile nebo motýlka stejného odstínu jako jsou její šaty. Oblek na svatbu pro ženicha i svatebčany pak může mít černou, modrou nebo třeba béžovou barvu. Pokud se nebojíš pozornosti, můžeš sáhnout i po obleku pro ženicha s jemným vzorem. Díky němu vystoupíš z řady ostatních hostů a bude hned jasné, komu den D patří. Ať už se chystáš na jakoukoliv příležitost, nezapomeň že poslední knoflíček saka se nosí vždy rozepnutý. Pokud sedíš, je možné rozepnout si i celé sako, ale raději ho neodkládej. Ve formálním společenském prostředí se totiž odložení saka netoleruje. Přestože sako svádí vsunout do něj ruce, jedná se také o přešlap. Pokud má muž motýlka, měl by svůj společenský oblek doplnit i o smokingovou šerpu. Nosíš raději kravatu? Pak si pohlídej, aby její spodní část sahala až k opasku.
Barvy, vzory a trendy obleků
Pánský oblek je kousek, u kterého snad nejvíc platí, že daná barva má vztah k denní době a typu příležitosti. Jinam se hodí černý, jinam modrý a jinam třeba šedý oblek. Nezáleží tedy jen na Tvém vkusu, ale i na společenských konvencích. Důležité je hlavně, aby byla u obleku sladěná barva saka a kalhot i jejich materiál. Černý oblek je ze všech nejuniverzálnější. Hodí se na večer i do business prostředí, kdežto tmavě modrý oblek je především doménou pracovního života a vysoce postavených manažerů. Šedý je pak považován za odpolední vycházkový a nosí se do 18 hod. Uplatnění najde třeba u všech denních coctail příležitostí i v semi formal či smart casual stylu. Na svatbu, do smart casual stylu, popřípadě i creative black tie nebo coctail událostí můžeš zapracovat i modely se vzorem. Nejoblíbenější je pak károvaný oblek, který se skvěle vyjímá v davu jednobarevných hostů.
Doplňky k pánským oblekům na ABOUT YOU
Výběrem správného obleku tenhle společenský maraton ale nekončí. Právě naopak, teď začíná ta pravá zábava! Vhodnými doplňky totiž můžeš pozvednout svůj oblekový styl do módního nebe! Vyber si ze záplavy manžetových knoflíčků, kravat, motýlků či kapesníčků do klopy. Hraj si s designem a barvami jednotlivých kousků. Dress code je jasně daná uniforma, ale teprve u doplňků se můžeš odvázat a ukázat svůj vkus i osobnost! Pro business styl je v posledních letech populární třeba výrazná barva ponožek, třeba i s výrazným vzorem. Na ABOUT YOU Ti s širokým výběrem pánských obleků přinášíme i možnost svůj styl ještě rozvinout dál pomocí těch správných doplňků. Neváhej a objednej si kompletní outfit z našeho e-shopu!